جانمایی پلاک ثبتی:

 

در این جا هدف این است که به اختصار شما را با جانمایی پلاک ثبتی آشنا کنیم.

جانمایی پلاک ثبتی به این معنا است که بررسی و تایید گردد که پلاک ثبتی درج شده روی سند متعلق به همان  قطعه ای است که از طرف متقاضی تعرفه گردیده .این فعالیت به وسیله متخصصین ذیصلاح-که این افراد کارشناسان رسمی دادگستری در امور ثبتی می باشند –صورت می گیرد.

 

همه چیز درباره انواع جانمایی پلاک ثبتی

 

جانمایی پلاک ثبتی

 

جانمایی پلاک ثبتی به این معناست که مشخص شود مکان و موقعیت جغرافیایی دقیق ملک بر روی

نقشه های هوایی کجا قرار دارد.

معمولاً سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بکارگیری از این نقشه های هوایی موقعیت زمین ها را به صورت دقیق مشخص می شود و اقدام به جانمایی ملک ها می کند.

چنین فعالیتی کمک شایانی به تقسیم بندی زمین های بزرگ می کند و با اختصاص دادن کدهای خاص به هر قطعه زمین به راحتی می توان آن را در نقشه های هوایی شناسایی کرد.

انواع جانمایی پلاک ثبتی وجود دارند که برای هر ملک از روش مناسب آن استفاده می گردد؛

 

ما در این جا به دو نوع جانمایی پلاک ثبتی اشاره می کنیم:

 

  1. جانمایی ملک طبق معرفی مالک

زمانی که مالک از موقعیت ملک خود به اندازه کافی اطمینان نداشته باشد و فقط برای ثبت آن درخواست جانمایی پلاک ثبتی می ‌دهد.

این عملیات میدانی توسط تجهیزات مخصوص نقشه برداری توسط کارشناسان رسمی نظام مهندسی انجام میشود. کارشناسان با استفاده از سیستم مختصات UTM اقدام به تعیین چهار گوشه ملک و مرزهای آن با املاک مجاورمی کنند.

زمانیکه لازم است تعیین مساحت و ابعاد دقیق ملک صورت گیرد و یا مختصات یو تی ام درسیستم های کاداستری اداره ثبت مشخص گردد و همچنین در زمان های تعریض کوچه و یا عقب نشینی ملک، مالکان تقاضای جانمایی پلاک ثبتی می کنند.

  1. جانمایی ملک طبق سند

پروسه جانمایی پلاک ثبتی یعنی مشخص کردن چهار گوشه ملک بر روی زمین است که به راحتی می توان ابعاد و مساحت ملک را تعیین کرد.

این نوع عملیات به دلیل داشتن بار حقوقی باید بوسیله کارشناسان رسمی انجام گیرد در واقع کارشناس های رسمی با استفاده از نقشه های هوایی موجود موقعیت ملک را بر روی زمین تعیین می کنند و به اظهارات مالک توجهی نمی کنند.

کاربرد زیاد این روش زمانی است که مالک سند در دست دارد اما موقعیت ملک را نمی داند و یا ملک هایی با سند های قدیمی که مرزهای آنها با ابهام رو به ‌رو است استفاده می کند.

 

موارد استفاده از جانمایی پلاک ثبتی

 

استفاده از جانمایی پلاک ثبتی محدوده دقیق ملک و مرز آن با زمین های اطراف را مشخص می کند و مالک میتواند بدون نگرانی هر گونه عملیاتی از قبیل بازسازی، نوسازی و موارد دیگر را در ملک خود انجام دهد.

سوال مهم این است که:

 

چه زمانی به جانمایی پلاک ثبتی نیاز است؟

جانمایی پلاک ثبتی

در صورتی که برخی از املاک دچار مشکلات خاصی باشند ضروری است که با ثبت درخواست برای

جانمایی پلاک ثبتی ابهامات مختلف را از بین برد.

نحوه محاسبه هزینه جانمائی پلاک ثبتی:

 

معمولاً جانمایی پلاک ثبتی با توجه به مرزهای ملک و همان پلاک اصلی و فرعی قید می شود در اسناد مشخص می شود.

معمولاً لازم است افراد برای دریافت جانمایی پلاک ثبتی هزینه ‌هایی را پرداخت کنند که محاسبه پرداخت این هزینه ها برای همه افراد حائز اهمیت است که چگونه محاسبه می گردد.

هزینه های نقشه برداری و مشخص کردن پلاک در کل کشور مطابق تعرفه های مصوب شده انجام می ‌گیرد، اما به ‌طور دقیق این مصوبه ها قابلیت اجرا ندارند زیرا با توجه به برخی از موارد هزینه ها تغییر پیدا می کند.

 

عواملی که بر هزینه جانمایی پلاک ثبتی تأثیرگذار هستند عبارتند از:

 

قرار گیری ملک در اراضی دشت و یا تپه ماهورهای متوسط و مناطق کوهستانی

متراژ ملک با توجه به دست آمدن نقشه نهایی

انجام جانمایی پلاک با استفاده از نقشه یو تی ام بر اساس میزان دقت

 

مراقب باشید در زمینه جانمایی پلاک ثبتی از شما سواستفاده نشود:

 

مسئله املاک در ایران همیشه بازار داغی را به خود اختصاص می دهد، و بسیار زیاد دیده می شود که افرادی سودجو با نام ها و برند های ساختگی با عنوان های کارشناس، وکیل و مهندس از مردم در زمینه خرید و فروش مشکل سو استفاده می کنند..

توجه به چند نکته کلیدی الزامیست:

  • پیش از در اختیار گذاشتن سند و مدارک خود به جست و جو و تحقیق بپردازید و رزومه کاری شرکت موردنظر و شخص را کاملا مطالعه و از آن مطلع گردید، سند و مدارک شما بالاترین ارزش را دارد و در اختیار قرار دادن آن شرایط کلاهبرداری را ایجاد خواهد کرد.
  • از کارشناس مربوطه کمک بگیرید، افرادی که رشته تخصصیشان امور ثبتی و نقشه برداری است.
  • مراحل کاری و تایم کاری را از کارشناس بپرسید.
  • با قراردادی همه جانبه کار را آغاز نمایید، بطور معمول کلاهبرداران بنا به دریافت پول بیشتر در مراحل اولیه  با بهانه های متفاوت از شما پول دریافت می کنند اما قرارداد از همه این مسائل پیشگیری می کند.
  • در آخر باید مختصات چهارگوشه تحویل بگیرید.
  • کارشناس باید در در مرحله پایانی بر روی نقشه ها و مدراک تهیه شده مهر و امضای خود را ثبت کنند، در غیر این صورت اعتبار قانونی نخواهد داشت.