🗺️ نقشه برداری زمین چیست؟

 

نقشه برداری زمین یکی از خدماتی است که توسط مهندس نقشه بردار، تیم نقشه برداری یا شرکت نقشه برداری ارائه می شود. تهیه نقشه از وضعیت موجود زمین و اجرای نقشه جهت تهیه نقشه وضعیت فعلی زمین جهت صدور سند از عکس هوایی، قولنامه یا اظهارات مالک، این بخشی از کاربرد و خدمات نقشه برداری است که توسط شرکت جی پی اس شمیم انجام می گیرد.

اجرا یا پیاده سازی جانمایی نقشه بر اساس سند تفکیک، قولنامه، عکس هوایی یا اظهارات مالک نیز بخشی از خدمات نقشه برداری است. برخی از مالکان پس از انجام امور نقشه برداری یا نقشه تفکیکی از زمین خود به مهر و امضای کارشناس رسمی نظام مهندسی، کارشناس رسمی یا کارشناس رسمی دادگستری قوه قضاییه نقشه برداری، ثبتی یا اطلاعات موقعیت مکانی ملک خود نیاز دارند.

کلیه خدمات نقشه برداری، انجام امور نقشه برداری و انجام عملیات نقشه برداری (اجرای نقشه برداری) از جمله خدماتی است که توسط مهندس نقشه بردار، اکیپ نقشه برداری یا شرکت نقشه برداری انجام می شود. تجهیزات نقشه برداری مهندس نقشه بردار، تیم نقشه برداری یا شرکت نقشه برداری دوربین نقشه برداری و (gps) جی پی اس است.

 

خدمات نقشه برداری | نقشه برداری زمین

 

نقشه برداری در تهران | انجام کلیه خدمات نقشه برداری با بالاترین دقت و مناسب ترین قیمت

تلفن تماس: 09121456250

 

💲 قیمت و هزینه خدمات نقشه برداری به عوامل زیادی بستگی دارد

 

1- موقعیت جغرافیایی زمین مورد نظر

2- متراژ زمین مورد نظر.

3- اجرای نقشه زمین مورد نیاز.

4- تهیه نقشه زمین مورد نظر.

5- نیاز کارفرما به مهر و امضا:

 5.1- قیمت، هزینه، تعرفه، مهر و امضای کارشناس رسمی سازمان نظام مهندسی.

 5.2- قیمت، هزینه، تعرفه، مهر و امضای کارشناس رسمی دادگستری

 5.3- قیمت، هزینه، حق تمبر و امضای کارشناس رسمی دادگستری

6- قیمت، هزینه و تعرفه دستگاه جی پی اس با حداقل دو فرکانس برای ساخت سیستم مختصات زمین مورد نیاز UTM یا ثبت آن در سامانه شمیم.

 

❗ لازم به ذکر است :

 

ملک، جانمایی عرصه و عیان، ساختمان و زمین با هر کاربری توسط تیم مهندسین مجرب نقشه برداری جی پی اس شمیم به همراه کلیه تجهیزات نقشه برداری انجام می گیرد. با تضمین کمترین قیمت، بالاترین دقت و بهترین کیفیت با مشاوره رایگان این کار توسط مهندس نقشه بردار، تیم نقشه برداری یا شرکت نقشه برداری جی پی اس شمیم (gpsshamim) انجام می شود.

در ادامه به تعریف نقشه برداری زمین و کاربردهای آن می پردازیم:

 

نقشه برداری زمینی چیست؟

 

در نقشه برداری زمینی کلیه عملیات لازم با استفاده از ابزار و تجهیزات نقشه برداری برای محاسبه و اندازه گیری زمین و این امر به صورت عملیات میدانی انجام می شود. در نقشه برداری زمین، زوایا، اختلاف ارتفاع بین دو نقطه، طول و فاصله اندازه گیری شده و همچنین شکل و ابعاد عوارض زمین تعیین و در نهایت رسم می شود. برای ساخت هر نوع سازه، محل ساخت باید تراز و مسطح باشد تا بتوان بنای مورد نیاز را ساخت

 

کاربرد نقشه برداری زمینی

 

⭕ محاسبه مساحت سطح

⭕ جهت گیری و مسیریابی نصب دکل های برق و ...

⭕ تهیه نقشه های موضوعی، کاربری ها و ....

⭕ تعیین حدود اربعه و .. در ساخت و ساز

⭕ نقشه برداری راه برای احداث راه، راه آهن و...

 

مراحل انجام عملیات نقشه برداری زمین

 

کارشناسان برای انجام عملیات نقشه برداری زمین، ابتدا پس از تحویل زمین از کارفرما. در محل مورد نیاز مستقر می شوند و منطقه را علامت گذاری می کنند تا قسمت های مختلف مانند محوطه، راه های اتصال و ... را مشخص کنند و سپس اقدام به ساخت ایستگاه نقشه برداری می کنند که اغلب با بتن آماده که استانداردهای لازم برای کار انجام شده و در مناطق مختلف نصب شده است.

پس از اتمام کار نصب ایستگاه ها، موقعیت ایستگاه ها محاسبه می شود، معمولاً برای این منظور ایستگاه ها با استفاده از سامانه موقعیت یاب جهانی (GPS) مشاهده می شود و سپس با مختصات مورد نظر محاسبه می شود. یکی از مهمترین مراحل انجام عملیات نقشه برداری زمینی، نیاز به برداشت عوارض است. در این مرحله تمامی عوارض طبیعی و ... در سطح زمین با استفاده از دوربین نقشه کشی به دقت و مقیاس مورد نیاز برداشته شده و در مرحله نهایی داده های جمع آوری شده برای ترسیم عوارض به محیط نرم افزار منتقل می شود.

 

ابزار مورد نیاز برای انجام امور نقشه برداری زمین

 

در ادامه، مهم ترین ابزارهای نقشه برداری زمینی را با هم مرور می کنیم.

 

🔴 متر لیزری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی از متر لیزری یا طول یاب استفاده می شود، به ویژه برای اندازه گیری طول های بلند، این ابزار بر اساس ارسال و دریافت امواج بازتابی کار می کند. این ابزار را می توان روی دوربین دئودولیت نیز نصب کرد، این کار از طریق یک منشور انجام می شود، روش انجام این کار به این صورت است که متر لیزر را روی نقطه اول قرار می دهیم و نقطه دوم با استفاده از منشور مشخص می شود و دریافت طول موج را محاسبه می کند.

 

خدمات نقشه برداری | نقشه برداری زمین

 

🔴  دوربین تئودولیت

دوربین تئودولیت برای اندازه گیری زاویه استفاده می شود، زیرا دوربین تئودولیت می تواند زوایای افقی و قایم بین دو امتداد را اندازه گیری کند، برای این کار کافی است دوربین را روی سه پایه نصب کنید و با قرار دادن دوربین نقشه برداری روی یک نقطه یا به اصطلاح تراز کردن، دوربین می تواند زوایای افقی و قائم را ثبت کند.

 

🔴 ترازیابی با دوربین نیوو

برای نشست از دوربین نیوو استفاده می شود که مانند دوربین تئودولیت روی سه پایه نصب می شود تا اختلاف ارتفاع بین دو نقطه با دقت بالایی قابل اندازه گیری باشد. برای اندازه گیری تفاوت بین دو نقطه، به یک خط کش بلند به نام شاخص نیاز داریم که نشان دهد ابتدا دوربین باید بین دو نقطه تراز شود، سپس نقطه اول را با شاخص می گیریم و در مرحله بعد شاخص را روی نقطه دوم قرار می دهیم و ارتفاع نقطه دوم را با کم کردن ارتفاع نقطه اول از نقطه دوم، تفاوت ارتفاع دو نقطه به دست می آید.

 

🔴 متر نواری

یکی از پرکاربردترین ابزارها در نقشه برداری استفاده از متر نواری به طول 10 تا 50 متر است که از پارچه، فلز و ... ساخته می شود.

 

خدمات نقشه برداری | نقشه برداری زمین

 

🔴 دوربین توتال استیشن

امروزه از این دوربین به دلیل دارا بودن کارایی مسافت یاب لیزری، تشخیص زاویه و تراز کردن، برای نقشه برداری از زمین استفاده می شود. با یک دوربین توتال استیشن، می توانید عملیات نقشه برداری خود را با دقت انجام دهید. دوربین های توتال استیشن توانایی اندازه گیری طول با برد سه کیلومتر را با استفاده از امواج نور دارند.

 

👥 تیم نقشه برداری زمین

یکی از فعالیت های تیم مهندسی جی پی اس شمیم (gpsshamim.com) انجام عملیات نقشه برداری زمینی می باشد و تیم نقشه برداری ما متشکل از گروهی از مهندسان نقشه بردار با تخصص و تجربه در این امور می باشد.

 

🔸 تهیه نقشه های توپوگرافی و مسطح در مقیاس بزرگ

🔸 تهیه نقشه های ثبتی املاک – ثبت کاداستر شهری و غیر شهری

🔸 اجرای بیس پلیت های ساختمانی فونداسیون، ستون و دیواره ها و کنترل شاغولی آنها

🔸 محوطه سازی، مسیر جداول، کانیو، تهیه ازبیلت

🔸 اجرا و نظارت بر دیوارهای عمیق محل گودبرداری (مانیتورینگ)

🔸 تهیه پلان و نمودارهای طولی و عرضی

🔸 مکان یابی موقعیت ماهواره ای با کمک GPS

🔸 انجام تراز درجه اول، دوم و سوم

🔸 تهیه و به روز رسانی نقشه های آماری شهری و آبادی بلوکه

🔸 تهیه و به روز رسانی نقشه های آماری روستایی

🔸 حجم عملیات خاکی

🔸 بر کف، برداشت زمین و پیاده نمودن اکس ستون ...

🔸 تصویربرداری با پهپاد (نقشه برداری با پهپاد)

🔸 تعرفه نقشه برداری زمینی با دوربین نقشه برداری

یکی از مهم ترین قسمت های این مقاله تعرفه و قیمت نقشه برداری زمین با دوربین برای زمین های کشاورزی و زمین های معمولی است، اما به یاد داشته باشید که با توجه به شرایط و مالیات های مختلف زمین تفاوت دارند و نمی توانید به یک قیمت واحد فکر کنید. هر چه تجهیزات نقشه برداری بیشتر باشد، هزینه نقشه برداری هم بیشتر می شود.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت نقشه برداری زمین، نوع کاربری ملک است. هر چه جاده های منتهی به زمین سخت تر باشد، قیمت نقشه برداری بالاتر است. به عنوان مثال اگر زمین بر روی تپه یا منطقه کوهستانی با ناهمواری بیشتر قرار گیرد، هزینه کارشناس نقشه بردار بیشتر خواهد بود. بنابراین قبل از هر اقدامی برای تهیه نقشه، ابتدا باید هزینه نقشه ها مشخص شود، نقشه کش باید با صاحب کسب و کار به توافق برسد و سپس نسبت به تهیه نقشه مورد نیاز اقدام کند. با شماره 09121456250 تماس بگیرید و از قیمت تهیه نقشه ملک خود مطلع شوید.

تیم جی پی اس شمیم به دلیل تجربه و سابقه بالای خود در این زمینه نقشه برداری توانایی انجام امور ثبتی ملک شما را دارد و می‌تواند تمامی امور نقشه برداری ملک شما را با بالاترین دقت، کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام دهد. علاوه بر آن مواردی مانند: برداشت کامل توپوگرافی، تهیه نقشه یو تی ام برای اداره ثبت اسناد و شهرداری، اجرای حدود اربعه، نقشه‌برداری املاک بدون سند، تهیه عکس هوایی، تفسیر عکس هوایی و ... را نیز می توان به تیم مجرب (gpsshamim) جی پی اس شمیم واگذار کنید.