نقشه UTM چیست؟

نقشه UTM نقشه ای براساس یک سیستم مختصات بین المللی است که در آن هر نقطه دارای یک

مختصات منحصر به فرد بر روی کره زمین می باشد.

این مطلب به این معنا است که وقتی نقشه یو تی ام از ملک تهیه می گردد، مختصات گوشه های ملک با دقت

سانتی متر بر روی کره زمین معلوم می شود.

بنابراین هیچ ملک دیگری بر روی کره زمین دارای مختصات مشابه با این ملک نیست و موقعیت

دقیق آن تثبیت می گردد.

 

ضرورت استفاده از نفشه UTM

  1. کم شدن اختلافات ملکی: اگر تمامی قطعات زمین در یک منطقه در محل دقیق و درست خود قرار گیرند و مرزهای بین آن ها نیز به درستی رعایت شود، به همان میزان اختلافات بر سر ملک، بلاتکلیفی و عدم قدرت بهره برداری مالک کاهش میابد.
  2. تعیین مساحت دقیق: با توجه به افزایش نرخ روز افزون زمین، اطلاع از مساحت دقیق ملک باعث می گردد که معاملات ملکی با آگاهی بیشتری انجام شود و فروشنده متضرر نگردد.
  3. استقرار پلاک ملک در مکان خود: با در دست داشتن نقشه یو تی ام از ملک خود، دیگر کسی نمی تواند مدعی شود که سندی با مشخصات ملک شما دارد؛ پس قطعه زمین شما با هیچ قطعه دیگری اشتباه گرفته نمی شود.
  4. عدم تجاوز، جابجایی و تعارض: با تهیه نقشه UTM حدود دقیق ملک و خط مرزی آن با قطعات مجاور با دقت بالا تعیین می گردد و با این حال هیچ گونه تعارض، تجاوز و جابجایی عمدی و یا غیر عمدی اتفاق نمی افتد.

 

استفاده از نقشه یو تی ام زمین بزرگ:

زمانی که مساحت زمین چندین هزار متر مربع باشد، مالک به حد و مرز دقیق ملک (با دقتی که مد نظر ادارات و سازمان های مربوطه است) نمی تواند واقف باشد، زیرا این امر اصلاً قابل قبول نیست.

هنگامی که این اتفاق رخ می دهد تنها گزینه برای تثبیت و تأیید حدود و مساحت ملک، جانمایی پلاک ثبتی می باشد. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی حدود اربعه ملک و مساحت آن، طبق آنچه که قطعه مادر در زمان سند به قطعات فرعی تفکیک شده بود،استخراج و جانمایی می گردد.

از اصول کارآمد این عملیات در مورد زمین های مشاعی کشاورزی است. ضروری است در این زمین ها در نقشه علاوه بر خود قطعه، قطعه مادر نیز بیان شود. در این موارد عموماً قطعه مادر چندین هزار متری است و راهکاری به غیر از جانمایی پلاک ثبتی برای آوردن آن در نقشه وجود ندارد.

در مورد ملک های کشاورزی مشاع، در زمان گذشته اصل کار به این صورت بود که مالک تنها از قطعه زمین

خود نقشه تهیه می کرد. اما این سیستم ثبت نقشه به مرور زمان به دلیل ایجاد مشکلات فراوان منسوخ گردید. بنابراین در مرزها و دستورالعمل جدید برای ملک های مشاعی در دستور کار قرار گرفت.

زمانی که هر مالکی فقط ملک خود را به صورت اصطلاحاً قوطی کبریتی جانمایی می گذاری می کند، ابتدا موقعیت ملک در قطعه مشاع نامعلوم بود و ثانیاً احتمال روی هم افتادگی زمین ها در مرزها بسیار زیاد می شود.

با توجه به اصول جدید نقشه برداری، مالک موظف است علاوه بر جانمایی قطعه خود، قطعه مادر را نیز در نقشه جانمایی کند.

هرچند که این سیستم یعنی نقشه هوایی اراضی کشاورزی از نظر اقتصادی برای مالکان بسیار هزینه بر است.

 

چگونگی تهیه نقشه هوایی اراضی بزرگ کشاورزی:

با توجه به مطالب قبلی که ذکر شد نقشه UTM زمین های بزرگ در ادارات و ارگان ‌های مختلف از جمله سازمان ثبت اسناد کاربردی تر هستند.

تمام فعالیت ها در زمینه تهیه نقشه UTM مستلزم استفاده از متخصصین و مهندسان خبره نقشه ‌برداری و کارشناس رسمی دادگستری می باشد که تخصص لازم را در این زمینه دارند.

محاسبه هزینه تهیه نقشه یو تی ام، نیاز به بررسی دقیق ملک و نقشه برداری از آن دارد،پس بهتراست متقاضیان به کمک متخصصان خبره در این زمینه به فعالیت بپردازند.

همچنین اگر در مواردی که مساحت زمین کم است و مالک اشراف کامل به حد و مرز اربعه ملک دارد، یعنی:

  1. ملک دیوار کشی یا حصار کشی شده باشد.
  2. ملک محدود به ملک های مجاور باشد.
  3. ملک قابل رؤیت با مرزهای طبیعی (مانند نهر، سنگ چین و …) باشد.

نقشه بردار طبق آنچه مالک به عنوان حدود ملک خود در محل به او نشان می دهد (طبق معرفی مالک) به آغازعملیات نقشه برداری میپردازد. و همچنین حدود و مساحت را تعیین می کند.

 

چگونه Mercator عرضی جهانی (UTM) کار می کند

UTM MAP

امروزه یکی از رایج ترین پیش بینی های نقشه است. اما Mercator عرضی جهانی چگونه کار می کند؟

منطقه UTM یک بخش 6 درجه از زمین است. از آنجایی که یک دایره 360 درجه دارد، به این معنی است که 60 منطقه UTM روی زمین وجود دارد. (360 ÷ 6 = 60)، درست است؟

Mercator از یک استوانه عمودی برای نمایش نقشه خود استفاده می کند. Transverse Mercator یک استوانه را می گیرد و آن را در کنار خود قرار می دهد (آن را 90 درجه می چرخاند) ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود - که اصطلاح "عرضی" از این طریق مشتق شده است.

با این حال، Universal Transverse Mercator این استوانه را 60 بار برای هر ناحیه UTM قرار می دهد.

این بدان معنی است که تمام 60 گوه با یک استوانه عرضی صاف می شوند. هر بار با استفاده از یک نصف النهار متفاوت به عنوان خط مرکزی، اندکی می چرخد.

UTM MAP

UTM یک استوانه متقاطع را اعمال می کند که بیضی را در امتداد دو دایره کوچک موازی با نصف النهار مرکزی قطع می کند. این به این معنی است که مقیاس در امتداد نصف النهارها از شمال به جنوب ثابت است. اما مقیاس شرق به غرب در امتداد موازی ها متفاوت است.

دو دایره کوچک در 180 کیلومتری شرق و غرب نصف النهار مرکزی در خط استوا قرار دارند. دایره های کوچک دارای ضریب مقیاس 1 هستند، به این معنی که فاصله 100 متری در بیضی در طرح ریزی نقشه یکسان است.

خط مرکزی یک منطقه شبکه UTM دارای ضریب مقیاس 0.9996 است. این به این معنی است که فاصله 100 متری روی یک بیضی روی نقشه 99.96 متر خواهد بود.

شرق و شمال کاذب چیست؟

به جای استفاده از مختصات طول و عرض جغرافیایی، هر منطقه UTM با عرض 6 درجه دارای نصف النهار مرکزی 500000 متر است. این نصف النهار مرکزی یک مقدار دلخواه مناسب برای اجتناب از هر گونه مختصات شرقی منفی است. تمام مقادیر شرقی شرق و غرب نصف النهار مرکزی مثبت خواهد بود.

اگر در نیمکره شمالی هستید، مقدار استوا 0 متر شمالی است.

در نیمکره جنوبی، خط استوا از 10000000 متر شروع می شود. این به این دلیل است که تمام مقادیر جنوب استوا مثبت خواهند بود. این "شمال نادرست" نامیده می شود زیرا مختصات y در منطقه جغرافیایی جنوبی از مقادیر منفی جلوگیری می کند.

در کدام منطقه UTM زندگی می کنید؟ زیرا برای مشخص کردن موقعیت یک نقطه روی زمین در آن منطقه UTM خاص، به درک عمیق‌تری نیاز دارید.

به عنوان مثال، UTM Zone 17S از شمال کاذب استفاده می کند که خط استوا از 10 میلیون شروع می شود. NAD 1983 UTM Zone 18N دارای استوا از صفر متر است.

اگر مجموعه ای از مختصات UTM دارید، باید از قبل بدانید که در کدام منطقه قرار دارد. به این دلیل که نصف النهار مرکزی در هر زون 500000 متر اختصاص دارد.

UTM MAP

اعوجاج طرح ریزی UTM

طرح UTM اعوجاج را در آن منطقه به حداقل می رساند. بنابراین این بدان معنی است که وقتی می خواهید ویژگی ها را در چندین منطقه UTM نشان دهید، شروع به تبدیل شدن به یک انتخاب ضعیف برای طرح ریزی نقشه می کند.

اعوجاج در نزدیکی نصف النهار مرکزی کوچک است و هر چه دور می شوید بدتر می شود. بنابراین برای مناطق باریک بسیار مناسب است و برای نقشه های جهان مناسب نیست.

درست مانند هر طرح ریزی نقشه، Mercator عرضی جهانی نقاط قوت و ضعف خود را دارد. این به نقشه‌ساز بستگی دارد که تعیین کند چه طرحی برای هدفش مطلوب‌تر است.

... و Universal Transverse Mercator واقعاً برای نقشه‌برداری ویژگی‌ها در یک منطقه UTM در یک زمان طراحی شده بود.

UTM MAP