تفسیر عکس هوایی

 

عکس هوایی منظور عکسی است که از ارتفاع از سطح زمین گرفته می شود که این کار یا توسط شاترهایی که بر روی ماهواره ها نصب می شود یا این که از طریق ماهواره ها عکسبرداری می شود و در زمینه فتوگرامتری که یکی از شاخه های نقشه برداری است بررسی می شود که این کار یکی از دقیق ترین کارها در زمینه نقشه برداری است .به طور کلی می توان گفت که تفسیر عکس هوایی عبارت است از بررسی تصاویر گرفته شده از زمین در سال های مختلف به منظور شناسایی اشیاء و ارتباط آنها با یکدیگر و امور قضاوتی که مستلزم ارزیابی آگاهانه یک عارضه یا شیء مجهول است و اهمیت آن شی یا عارضه با عارضه یا اشیاء دیگر مقایسه شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

در تفسیر عکس هوایی از عکس های هوایی برای مدیریت منابع آب، شهرسازی، تهیه نقشه، مطالعات زمین شناسی، تفسیر، راه سازی، محیط زیست، کشاورزی، هواشناسی، مسائل نظامی و ... استفاده می شود که به عنوان سند مفید است.

 

 عکس هوایی چیست؟

 

گرفتن ویژگی ها و جزئیات از سطح زمین توسط دوربین های عکاس برداری از ارتفاع را عکاسی هوایی می گویند که توسط هواپیما انجام می شود.

 

تفسیر در عکس هوایی چیست؟

 

در طبقه بندی کلی، امروزه دو نوع عکس هوایی وجود دارد: عکس های آنالوگ و عکس های دیجیتال.

 

 

آرشیو عکس هوایی ایران

 

 سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح متولی عکس های هوایی هستند و این دو سازمان دارای آرشیو عکس های هوایی از کل ایران هستند. بسته به شرایط، نوع کسب و کار، پروژه و منطقه جغرافیایی خاص، می توانیم به دو سازمان متولی مراجعه کرده و با ارسال درخواست، تصاویر مورد نظر را دریافت کرده و اطلاعات خود را طبق استانداردها و مقررات از آنها استخراج کنیم.

آمریکایی ها اولین عکس برداری جامع و پوششی را در ایران طی سال های 1334 تا 1336 هجری شمسی در مقیاس 1: 500000 انجام دادند و دومین عکاسی جامع در ایران در مقیاس 1: 200000 در سال 1343 آغاز شد و حدود 10 سال به طول انجامید. سومین عکس برداری پوششی و سراسری در ایران مربوط به سال 1370 می باشد که در مقیاس های 1:40000 و 1:70000 تهیه شد و قرار بود نقشه های پوششی در مقیاس 1:25000 تهیه شود.

 

نحوه تفسیر عکس هوایی چگونه است؟

 

 هدف از تفسیر عکس هوایی کشف و شناسایی عوارض، استخراج اطلاعات و تعیین مرزها و حدود روی عکس های هوایی است. اندازه گیری تمامی ویژگی های هندسی اعم از طول، عرض، مساحت و ارتفاع در تفسیر عکس های هوایی بسیار مهم است و کارشناس باید در این مورد دقت لازم را به کار گیرد. در تفسیر عکس هوایی باید به مقیاس عکس، سال عکسبرداری هوایی، زمان عکسبرداری (مرتبط با هر فصلی از سال) و اینکه چه ساعتی از روز گرفته شده توجه شود.

برای تعیین عوارض می توان از علائم و معیارهای مختلفی استفاده کرد که تجربه کارشناسان رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری و اطلاعات مکانی است. با مراجعه به کارشناسان و صاحب نظران این حوزه می توانید از اطلاعات و مستندات عکس های هوایی نهایت استفاده را ببرید.

 

کاربرد عکس های هوایی در حوزه املاک شهری و توسعه شهری

 

 امروزه با پیشرفت علم و فناوری در هر زمینه ای به ویژه در زمینه عکس های هوایی، استفاده از این علم مدرن برای کشف حقایق از اهمیت بالایی برخوردار است. از این اسناد می توان در زمینه های مختلف برای ارائه دلیل و ارائه مدرک استفاده کرد. کارشناس تفسیر عکس هوایی با استفاده از تخصص خود در این زمینه اسناد و مدارک لازم را برای ارائه در پرونده های مربوط به اختلافات ملکی و یا تعیین حدود املاک تهیه می کنند.

در مواردی که بین مالکان و کشاورزان بر سر زمین کشاورزی اختلاف وجود داشته باشد، عکس هوایی و تفسیر آن به عنوان یکی از مدارک مورد استفاده قرار می گیرد و تکلیف به وضوح مشخص می شود. البته همه این موارد باید به تایید کارشناس برسد و کارشناس مهر و امضای خود را روی گزارش می دهد و به عنوان سند معتبر ارائه می کند.

همانطور که قبلا گفته شد عکس های هوایی رقومی با پیشرفت علم و تکنولوژی رواج پیدا کرده اند که با دوربین های دیجیتال گرفته می شوند و وضوح بهتری نسبت به عکس های هوایی آنالوگ دارند و با نرم افزارهای مختلف قابل استفاده هستند البته با اسکن عکس های آنالوگ، می توان آن را برای استخراج اطلاعات تنظیم کرد، اما با ظهور عکس هوایی دیجیتال و حذف مرحله اسکن، وضوح عکس هوایی دیجیتال بسیار بالاتر است.

 

مزایا و برتری عکس های هوایی نسبت به نقشه ها چیست؟

 

 مزیت عکس های هوایی نسبت به نقشه این است که تمام عوارض را به صورت واقعی و به همان شکلی که در طبیعت وجود دارد نشان می دهد و دلیل عدم استفاده از این امکانات کمبود تجربه و اطلاعات است. البته همه این موارد باید به تایید کارشناس برسد و کارشناس مهر و امضای خود را روی گزارش می دهد و به عنوان سند معتبر ارائه می کند.

 

هزینه تفسیر عکس هوایی و ارائه تامین دلیل

 

هزینه تفسیر عکس هوایی و ارائه تامین دلیل بستگی به نوع کار و نوع پوشش عکسی تعیین می شود که تفسیر عکس هوایی و ارائه تامین دلیل توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری ارائه می شود زیرا تنها تامین دلیلی که توسط کارشناس رسمی دادگستری نوشته شود برای ارائه به دادگاه معتبر است.

 عکس های هوایی در دهه های مختلف عکس برداری شده و امروزه برای امور مختلفی استفاده می شود که یکی از بیشترین استفاده های عکس های هوایی در این دوره بررسی وضعیت یک ملک یا زمین یا مرزهای بین ملکی در دوره های مختلف است که معمولا یک ملک دچار اختلاف شده و برای ارائه به دادگاه نیاز به بررسی این موقعیت ملک در عکس های هوایی و ارائه یک تامین دلیل قوی در این راستا دارد. برای این کار با مستندات گفته شده از سمت متقاضی درخواست عکس هوایی از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح یا سازمان نقشه برداری کل کشور داده می شود و بعد از آن کار تفسیر عکس.

ابتدا توسط فایل اسکن شده زوج عکس ها انجام می شود و بعد از آن در نهایت با استفاده از استرسکوپ موقعیت ملک در عکس ثابت می شود و در نهایت تامین دلیل با توجه به بررسی این عکس ها توسط کارشناس رسمی دادگستری نوشته می شود و تمامی این امور هزینه متفاوتی دارند و این تعیین هزینه بستگی به نوع درخواست میزان انجام کار دارد.

شرکت جی پی اس شمیم (gpsshamim) به عنوان تنها گروه حقوقی متشکل از شبکه سراسری کارشناسان رسمی و متخصص در زمینه نقشه برداری با بهره گیری از آرشیو اطلاعات نقشه برداری و عکس های هوایی و همچنین تیم نقشه برداری حرفه ای با استفاده از دستگاه های استریوسکوپ و پلانیمتر. علاوه بر برنامه های مرتبط، گزارش رسمی تفسیر عکس هوایی را با مهر و امضای کارشناس رسمی برای ارائه به سازمان راه و شهرسازی، ادارات ثبت احوال، ادارات جهاد کشاورزی، شهرداری ها، صنعت و معدن، سازمان های بازرگانی و غیره در اسرع وقت و با بهترین کیفیت تهیه و ارسال می کند..